Księga gości

Warto zobaczyć
 


Ognisko Kaliszany
KAPLICA W BRACIEJOWICACH

Kaplica pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy jest dojazdową kaplicą parafii Zagłoba i oddalona jest od kościoła 7,5 - 8 km. Postawiona jest w środku miejscowości drugiej, co do wielkości pod względem ilości ludzi w parafii. Miejsce, na którym jest postawiona było dawniej nieużytkiem, był tu dół o pokaźnych rozmiarach, który trzeba było zasypać przed przystąpieniem do budowy. Przymierzano się do budowy kaplicy w innym miejscu, obok kapliczki stojącej po - prawie przeciwnej stronie obecnej, ale właściciel tej ziemi nie chciał się początkowo zgodzić, a gdy się zgodził, było za późno, bo zaczęto prace przy budowie kaplicy w obecnym miejscu. Obecnie miejsce jest ugorem. Plac pod budowę kaplicy i na cmentarz przy niej ofiarowali - Jan i Józefa Sak - ponad 0,08 ha, Henryk i Halina Sak - 0,02 ha. i rodzina Pastwów 64 metrów kwadratowy, mieszkańcy Braciejowic. Projekt kaplicy wykonał inż. arch. Lichota Stanisław z Lublina rodak parafii Zagłoba pochodzący z Braciejowic. Plac pod budowę kaplicy i cmentarz przy niej, jak również kamień węgielny tej kaplicy poświęcił 14 VIII 1983 r. nieżyjący już dzisiaj biskup Piotr Hemperek.

A oto etapy budowy tej kaplicy:

• 28 VII 1983 r. - rozpoczęcie wykopów pod fundamenty a później ich zalewanie

• 18 IX 1984 r. - rozpoczęcie budowy murów /bez formalnego pozwolenia, bo to były takie czasy, gdzie o pozwolenie na budowę obiektów sakralnych nie było łatwo/. Głównym majstrem budowy był Zygmunt Watras z Zaburza i pomagał mu Radziejewski z Lesniczówki. Prace murarskie zakończono 30 VII 1985 r.

Następnie pobudowano dach i nakryto kaplicę blachą ocynkowaną dość grubą, której jak okazało się później nie dało się zbić /pozaginać/, tak że dach od początku przeciekał. Te mało fachowe roboty nakrycia kaplicy wykonywał Siewierski Waldemar z Lipska za Wisłą.

Tak przygotowaną kaplicę /stan surowy/ poświęcił 1 VI 1986 r., biskup Ryszard Karpiński.

• Instalację elektryczną w kaplicy zakładano w 1986 r. i w tym samym roku oszklono jej okna.

• Również w grudniu 1986 r., w kaplicy wykonane zostało nagłośnienie, wykonał je inż. Wolski z Lublina.

• Szaty liturgiczne, naczynia liturgiczne i sprzęt do kaplicy zakupywano etapami w latach 1986 - 1987.

• W roku 1987, wykonana została boazeria na stropodachu /suficie/ i częściowo na ścianach kaplicy.

• W tym samym roku, / 1987r./ kupiono do ołtarza obraz głównej patronki kaplicy Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

• W październiku 1988 r., na betonową posadzkę kaplicy ułożono drugą posadzkę z płyt małogabarytowych z pińczowskiego marmuru.

Kaplicę budowano 5 lat, od 1983 do 1988 roku. W niedzielę 28 czerwca 1978 roku, w kaplicy odbył się pierwszy odpust ku czci patronki tej kaplicy Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

W roku 1999 wykonane zostały metalowe przęsła, nie ogrodzono wtedy kapilcy, ponieważ nieuregulowane były granice działki i sprawa własności ziemi.

Ponieważ dach kaplicy przeciekał od początku jej istnienia i nie można było go naprawić, w dniach 13 V - 3 VI 2002 roku zmieniono przykrycie. W miejsce dawnej blachy położono nową trapezową powlekaną pomalowaną na kolor brązu jednocześnie ocieplając stropodach watą szklaną o grubości 10 cm. Prace te wykonali Jamroż Bogan i Flis Jan i Józef dekarze /blacharze/ zamieszkali w Dębszczyźnie k/Zakrzówka.

W dniu 12 V 2002 r., w kaplicy wybuchł pożar od zostawionego zapalonego paschału /paschał ten zostawił wikariusz z organistą/.

Wydarzenie to przyspieszyło wykonanie remontu kaplicy. W ramach tego remontu w czerwcu 2002 r, odnowiono zniszczone w czasie pożaru tabernakulum /Celejewski Ryszard z Radomia/, wymieniono wypaloną boazerię, wstawiono nowe szyby w miejsce popękanych, uzupełniono instalację elektryczną o wentylator i główny wyłącznik /Szulik Krzysztof z Lasu Dębowego/ i pomalowano kaplicę wewnątrz i zewnątrz łącznie z otworami /„Firma” Mariusza Karasiewicza z Wilkołaza/.

W 2007 roku, wykonano tynki szlachetne na zewnątrz kaplicy. W latach 2007 - 2008 kaplicę ogrodzono i teren przy niej zagospodarowano układając kostkę brukową. Elementy betonowe ogrodzenia sprowadzono z firmy betoniarskiej „Tracz” w Lubartowie. Słupy i częściowo przęsła wykonał Puchala Edward z Bychawy, kostkę brukową ułożył Bernacki Janusz z Głodna

Obecny wygląd kaplicy:

[Rozmiar: 78241 bajtów] [Rozmiar: 85177 bajtów]

Dzisiaj jest


Godzina
Imieniny:


Solenizantom życzymy:
Obfitości Łask Bożych na każdy dzień życia


Warto zobaczyć


 
Copyright © 2013. Wszystkie prawa zastrzeżone.
  Strona Parafii Zagłoba